We wrześniu 2020 r. weszły w życie przepisy regulujące najważniejsze czynności związane z procesem inwestycyjnym i budowlanym. Na mocy nowelizacji ustawy Prawo budowlane zmianom uległ m.in. zakres czynności wykonywanych do tej pory przez specjalistów odpowiedzialnych za prace wykonawcze i nadzorcze na budowie. Uproszczono też proces przygotowawczy dotyczący prac budowlanych i poddano regulacji obowiązki kierownika budowy.
Kierownik budowy – obowiązki od 2020 roku
Zmiany w Prawie budowlanym obowiązujące od 19 września 2020 roku dotyczą przede wszystkim zakresu praw i obowiązków osób nadzorujących na budowie czynności wykonawcze i inwestycyjne. Wśród regulacji znalazły się także zapisy mówiące o kompetencjach kierownika budowy.
Według Prawa budowlanego kierownikiem budowy, jak dotychczas, może zostać osoba posiadająca odpowiednie wyuczone kompetencje i doświadczenie w dziedzinie budownictwa. Poza tym kierownik budowy musi:
- przyjąć od inwestora teren pod planowaną budowę i zabezpieczyć go
- zabezpieczyć wszystkie znajdujące się na terenie budowy obiekty budowlane, urządzenia techniczne, punkty osnowy geodezyjnej i elementy środowiska przyrodniczego i kulturowego, które podlegają ochronie
- zorganizować budowę i kierować nią według zatwierdzonego projektu budowlanego lub zgodnie z pozwoleniem na budowę
- zorganizować budowę i kierować nią zgodnie z przepisami technicznymi i budowlanymi oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
- wytyczyć geodezyjnie obiekt budowy
- zabezpieczyć teren budowy i zapewnić bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających na budowie
- zabezpieczyć teren budowy przed wstępem osób nieupoważnionych
- nadzorować prace budowlane i działania zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie.
Poza tym kierownik budowy jest zobligowany do prowadzenia dokumentacji budowy, przede wszystkim dziennika budowy, oraz do przygotowania dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego. Osoba pełniąca samodzielną funkcję techniczną na budowie musi też realizować wszystkie zalecenia, które zostały wpisane do dziennika budowy, i w razie wystąpienia możliwości zagrożenia zdrowia lub życia osób przebywających na budowie wstrzymać prace budowlane. Roboty budowlane powinny być wstrzymane również w sytuacji podejrzenia nieprawidłowości budowlanych lub wykonywania prac niezgodnie z przyjętym projektem budowlanym. Każde wstrzymanie robót na budowie musi być uzasadnione i odnotowane w dzienniku budowy. O każdej takiej sytuacji kierownik budowy musi także poinformować inwestora lub osobę odpowiedzialną za proces budowlany.
Kierownik budowy po zakończeniu procesu budowlanego zgłasza obiekt budowlany do odbioru i uczestniczy w czynnościach odbioru budynku.
Niezmiennie na kierowniku budowy ciąży odpowiedzialność z tytułu wykonywanych obowiązków. Musi on zatem posiadać ubezpieczenie OC.
Kierownik budowy – jakie nowe obowiązki?
W nowelizacji ustawy Prawo budowlane z września 2020 roku zabrakło dotychczasowego zapisu mówiącego o obowiązku prowadzenia przez kierownika budowy dziennika budowy. Dotychczasowy artykuł zastąpiono przepisem mówiącym, że w przypadku każdej roboty budowlanej, która musi być nadzorowana przez kierownika budowy, kierownik musi prowadzić dziennik budowy, dziennik rozbiórki i dziennik montażu.
Nowością jest też art. 45a.1 ustawy Prawo budowlane, który mówi o obowiązkach kierownika budowy. Według artykułu kierownik budowy musi zabezpieczyć teren budowy lub rozbiórki, potwierdzić w dzienniku budowy przyjęcie inwestycyjne projektu budowlanego oraz zabezpieczyć teren budowy, tj. umieścić w widocznym miejscu tablicę informacyjną oraz informacje o zasadach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie. Według nowych zasad budowlanych kierownik budowy musi także przedłożyć aktualny projekt budowlany nieruchomości na żądanie organów nadzoru budowlanego.