Przewożenie dużej gotówki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Czy firmy zajmujące się konwojowaniem pieniędzy i wartościowego mienia wiedzą, jak się z nim uporać? Jakie największe zagrożenia czyhają na konwój?
Konwojowanie gotówki – lista największych zagrożeń
Konwojowanie gotówki to wymagające zadanie. Dlatego warto je powierzyć specjalistom. Są oni w stanie rozpoznać ryzyka, a także skutecznie im przeciwdziałać. Z jakimi więc największymi zagrożeniami należy się liczyć, przewożąc dużą gotówkę i wartościowe mienie?
- Rabunek. Wbrew pozorom napady na konwojowaną gotówkę nie zdarzają się tak często, jak mogłoby się wydawać. Niemniej firmy z branży cash handling dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko. Dlatego zatrudniają wykwalifikowany personel, który dysponuje niezbędnymi środkami ochrony osobistej (hełmy, kamizelki kuloodporne), środkami łączności radiowej, środkami przymusu bezpośredniego oraz bronią.
Nie bez znaczenia jest również flota transportowa. To specjalistyczne samochody przystosowane do przewozu wartościowego mienia, które wyposażone są m.in. w systemy GPS, co pozwala śledzić ich lokalizację. Co więcej, firmy dysponują również zaawansowanymi narzędziami elektronicznymi, które również zabezpieczają gotówkę i mienie.
Pewną formą ochrony przed rabunkiem jest odpowiednie zaplanowanie trasy konwoju. Wskazane jest m.in. unikanie wiaduktów, sygnalizacji świetlnych oraz miejsc uczęszczanych przez ludzi, np. stacji benzynowych. Firmy świadczące usługi cash handlingu najczęściej opracowują kilka alternatywnych tras, by w razie konieczności móc szybko zmienić dotychczasową trasę na inną. Bywa, że do konwojowania angażują także policję.
- Awaria środka transportu. Samochód transportowy może się zepsuć w najmniej spodziewanym momencie. Żeby temu zapobiec, firmy transportowe regularnie dokonują przeglądów technicznych pojazdów. Ponadto, dysponują szeroką flotą samochodów, dzięki czemu w razie konieczności mogą zastąpić jedno auto drugim.
- Umyślne działania pracowników. Chociaż kradzieże mienia dokonywane przez personel zajmujący się obsługą i transportem gotówki należą do rzadkości, firmy z branży cash handling są przygotowane i na taką ewentualność. Żeby ograniczyć ryzyko, zatrudniają starannie wyselekcjonowanych pracowników, którzy wykazują odpowiednie predyspozycje i cechy psychofizyczne.
Co więcej, pojazdy uczestniczące w konwoju są nadzorowane online, a załoga ma utrzymywać stałą łączność radiową z centrum. To kolejne podejmowane działania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo przewożonego mienia.
- Błędy ludzkie. Niewłaściwe zabezpieczenie towaru lub wydanie jej osobie nieuprawnionej to błędy, które nie powinny się zdarzać. Dlatego profesjonalne firmy zatrudniają doświadczony personel, a także oferują swoim pracownikom pakiet szkoleń. To gwarancja należytego wykonania powierzonych firmie zadań.
Co więcej, usługi cash handlingu, w tym zwłaszcza usługi konwojowania gotówki i inkasa, wykonywane są zgodnie z obowiązującym prawem oraz praktykami branżowymi. Firmy stosują również nowoczesne narzędzia informatyczne. Wszystko to pozwala wyeliminować praktycznie całkowicie ryzyko błędu ludzkiego.
Polisa ubezpieczeniowa – must have w branży cash handling
Przewożenie dużej gotówki i wartościowego mienia jest narażone na występowanie różnego rodzaju ryzyk. Mogą one doprowadzić do powstania znaczących szkód i strat. Dlatego tak istotną kwestią jest nie tylko odpowiednie rozpoznanie zagrożeń i ich zapobieganie, ale również ograniczenie ich skutków. Niezastąpiona jest w tym względzie polisa ubezpieczeniowa.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów ubezpieczeniowych dedykowanych tak skomplikowanej działalności, jaką jest przewożenie dużej gotówki i wartościowego mienia. Każdy podmiot funkcjonujący w branży cash handling może więc znaleźć rozwiązanie, które zapewni właściwą ochroną ubezpieczeniową transportowanych wartości.
Źródło: CHL Holding