W wielu branżach i na różnych stanowiskach pracy ochrona dłoni przed urazami i drobnoustrojami jest bezwzględnie konieczna. W obu tych przypadkach doskonale sprawdzą się rękawiczki lateksowe. Warto jednak wiedzieć, czym jest lateks, z czego wykonuje się takie produkty i jakie mają cechy ochronne. Piszemy dziś o tym, dla kogo i na jakich stanowiskach rękawice lateksowe okażą się najlepszym rozwiązaniem.
Cechy rękawiczek lateksowych
Lateks to naturalny kauczuk. Materiału tego od lat używa się do wytwarzania jednorazowych rękawiczek ochronnych. Rękawiczki lateksowe to jedne z najpopularniejszych rękawiczek jednorazowych. Oprócz rękawiczek nitrylowych i winylowych właśnie rękawiczki lateksowe są najczęściej wybierane dla pracowników ochrony zdrowia, gabinetów stomatologicznych, weterynaryjnych, salonów kosmetycznych, salonów tatuażu, a także przemysłu. Tak duża ich popularność wynika przede wszystkim z trwałości oraz skuteczności ochronnej lateksu. Dobrej jakości rękawiczki lateksowe są odporne na rozerwanie i doskonale chronią przed różnorodnymi drobnoustrojami oraz patogenami, również tymi przenoszonymi przez krew. Na korzyść rękawiczek lateksowych przemawia także elastyczność i miękkość.
Dużą ich zaletą jest niewielka grubość, dzięki czemu czucie jest niezaburzone i precyzyjne czynności manualne są możliwe do wykonania z pełnym zachowaniem bezpieczeństwa. Rękawice lateksowe dostępne są w wielu kolorach, a także w wariancie pudrowanym lub bezpudrowym. Do pudrowania rękawic stosuje się skrobię kukurydzianą, wariant bezpudrowy polecany jest więc alergikom. Ponadto zdarzają się również alergie na lateks. W takiej sytuacji zalecane jest stosowanie rękawiczek ze zmniejszoną ilością białek lateksu, które są równie skuteczne i wygodne jak tradycyjne rękawiczki lateksowe. Z ekologicznego punktu widzenia lateks także stanowi doskonały wybór. Naturalny kauczuk jest materiałem biodegradowalnym, przez co nie obciąża nadmiernie środowiska naturalnego.
Rodzaje rękawic lateksowych
Spośród rękawiczek lateksowych wyróżnia się te przeznaczone do użytku medycznego i te do użytku przemysłowego. Należy zatem dobrać je pod kątem rodzaju pracy, do jakiej mają służyć. Rękawiczki lateksowe klasy medycznej są również nazywane diagnostycznymi. Gwarancją ich skuteczności jest spełnianie rygorystycznych wymagań testowych i bezpieczeństwa EN oraz FDA. Niezbędne informacje można znaleźć na opakowaniu.
Ochrona przy użyciu rękawiczek lateksowych jest z powodzeniem stosowana w usługach kosmetycznych, w laboratoriach i szpitalach, w stomatologii, ratownictwie medycznym, weterynarii oraz biotechnologii. Należy pamiętać, że wyłącznie rękawiczki lateksowe klasy medycznej są skutecznym zabezpieczeniem przed patogenami przenoszonymi przez krew. Rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej gwarantują natomiast ochronę przed negatywnymi skutkami kontaktu z substancjami chemicznymi i rozpuszczalnikami.
Lateksowe rękawice przemysłowe są odporne na przebicie. Produkty tego typu sprawdzą się doskonale w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym oraz zakładach utrzymania czystości. Warto stosować je w pracach z urządzeniami sanitarnymi, wodno-kanalizacyjnymi, przy malowaniu, ale również w gastronomii i przetwórstwie żywności. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to właśnie rękawiczki lateksowe klasy przemysłowej najczęściej używamy w domu, przy sprzątaniu i różnego rodzaju pracach, do których stosujemy środki chemiczne. Jedynie rękawiczki lateksowe zapewniają jednoczesną ochronę przed urazami i drobnoustrojami. Są najlepszym wyborem spośród tego rodzaju środków ochronnych, ponieważ są łatwo dostępne i mają niewysoką cenę.
Źródło: Glovex – sklep BHP