Chociaż w branży IT panuje rynek pracownika, nie każda osoba dysponująca kompetencjami informatycznymi jest w stanie bez problemu znaleźć zatrudnienie. Z wyzwaniem tym nie musisz jednak radzić sobie na własną rękę. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli jesteś specjalistą, który szuka pracy w IT, agencja rekrutacyjna ma Ci wiele do zaoferowania. Co konkretnie?
Oferty pracy odpowiadające Twoim preferencjom
Największym atutem współpracy z agencją rekrutacyjną jest dostęp do szerokiej bazy ofert. Ogłoszenia możesz filtrować, uwzględniając różne czynniki – miejsce zatrudnienia, wymagane doświadczenie, wysokość wynagrodzenia czy też znajomość wybranych technologii. Ułatwia to selekcję ofert i znalezienie tych najbardziej odpowiadających Twoim preferencjom. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu.
Żeby określić, czy dana praca będzie satysfakcjonująca, należy baczniej przyjrzeć się wyselekcjonowanym ogłoszeniom. Elastyczne godziny zatrudnienia, możliwość pracy zdalnej czy też rodzaje przyznawanych benefitów to tylko niektóre elementy, które powinny odpowiadać Twoim potrzebom i preferencjom. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie szczegóły ogłoszenia muszą zgadzać się z Twoimi wymaganiami i upodobaniami. Czasem warto zrezygnować z jakiegoś benefitu, by pracować w fajnym zespole.
Co więcej, pewne kwestie trudno wywnioskować z ogłoszenia. Firmy szukające specjalistów z branży IT kuszą możliwościami rozwoju czy też mentoringiem pracowniczym. Ocena tych zapewnień jest jednak kłopotliwa. Nawet wypowiedzi dotychczasowych pracowników nie zawsze są w stanie rozwiać wątpliwości.
Profesjonalna agencja rekrutacyjna weryfikuje ogłoszenia, tak aby zawierały informacje ważne z punktu widzenia kandydata, w tym opis stanowiska (zakres obowiązków i wykorzystywane technologie), wymagania oraz oferowane warunki i benefity. Dzięki temu kandydaci nie tracą czasu na wertowanie ogłoszeń, które nie spełniają ich oczekiwań, i unikają rozczarowania.
Profesjonalne wsparcie w procesie rekrutacyjnym
Agencje rekrutacyjne często nie poprzestają wyłącznie na kojarzeniu kandydatów z pracodawcami, ale również świadczą usługi doradztwa personalnego. Podpowiadają, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, co zrobić, by dobrze wypaść czy też jak uporać się ze stresem.
Branża IT jest na tyle specyficzna, że agencja rekrutacyjna przejmuje także rolę negocjatora. Kandydat i pracodawca nie zawsze bowiem są w stanie porozumieć się między sobą co do szczegółów współpracy, mimo że zasadniczo chcą działać wspólnie. Dzięki wsparciu agencji rekrutacyjnej mogą łatwiej wypracować konsensus. Negocjacje najczęściej dotyczą wysokości zarobków oraz oferowanych benefitów.
Konstruktywny feedback, dzięki któremu udoskonalisz swoją kandydaturę
Ile razy zdarzyło Ci się być na rozmowie kwalifikacyjnej, a następnie otrzymać od niedoszłego pracodawcy wyłącznie zdawkową odpowiedź odmowną? Z pewnością w Twojej głowie kłębiły się różne myśli. Co poszło nie tak? Gdzie popełniłam/popełniłem błąd? Co można było zrobić lepiej? Niestety, samodzielne dywagacje rzadko bywają źródłem obiektywnych informacji. Porażce towarzyszą bowiem silne emocje. Trudno więc przyjąć postawę neutralnego obserwatora i realnie ocenić to, jak się wypadło na rozmowie kwalifikacyjnej.
Niezbędnych informacji dostarczyłby feedback. Niestety, przedsiębiorcy nie zawsze go udzielają. Inaczej wygląda to w przypadku współpracy z agencją rekrutacyjną. Profesjonalny podmiot ma świadomość istotności feedbacku i chętnie go udziela. Konstruktywna informacja zwrotna będzie zawierać powody odmowy, co pozwoli określić obszary, które wymagają poprawy. To bezcenne doświadczenie.
Bywa, że kandydat ma zbyt duże oczekiwania finansowe względem poziomu umiejętności, który reprezentuje, dysponuje wiedzą teoretyczną, a nie praktyczną albo zignorował doskonalenie kompetencji miękkich. Feedback daje szansę na rozwój i naprawę błędów, a w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia satysfakcjonującej pracy.
Źródło: Praca IT – TeamQuest