Odpowiednie zabezpieczenie domu jest konieczne, jeśli zależy nam na spokoju i pewności, że nikt niepowołany nie dostanie się do środka. Tak rozumianą ochronę zapewnić mogą inteligentne rolety, korzystające z nowoczesnych rozwiązań, opartych na sterowaniu radiowym i internetowym.
Automatyka do rolet – z czego się składa?
Na wstępie warto podkreślić, że tak zwane inteligentne rolety to system integrujący wiele elementów współpracujących ze sobą. Przekłada się to na możliwość zdalnego sterowania ich pracą, a także na działanie automatyczne, zgodnie z wcześniej przygotowanymi harmonogramami. W tym drugim przypadku inteligentne rolety uruchamiają się bez naszego udziału.
Już sam ten opis wskazuje, że mamy do czynienia z rozbudowaną instalacją, która zapewnia mnóstwo korzyści, nie tylko tych związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Poniżej przedstawiamy wybrane elementy, które mogą wejść w skład omawianego systemu.
- Sterowniki do rolet – przewodowe lub bezprzewodowe
- Przyciski – między innymi w postaci paneli dotykowych.
- Czujniki – na przykład deszczu i wiatru.
- Piloty i breloki – do zdalnego sterowania. Te same funkcje spełniać może również: dotykowy panel montowany w ścianie lub aplikacja instalowana na urządzeniach mobilnych.
- Serwer systemu – umożliwia zarządzanie pracę rolet (także przez łączność Wi-Fi).
Bezpieczne inteligentne rolety – ochrona przeciwwłamaniowa
Montaż tego typu systemów jest korzystny z co najmniej kilku powodów. Wskazać warto przede wszystkim na wysoki poziom ochrony przeciwwłamaniowej, która może być realizowana na różne sposoby.
- Planowane opuszczanie rolet – w tym celu wykorzystać możemy programatory czasowe oraz funkcjonalność jednostki centralnej. W pierwszym przypadku jesteśmy w stanie ustalić, w jakich dokładnie godzinach rolety zostaną opuszczone. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że zapomnimy zabezpieczyć okien na noc lub przed wyjazdem.
Inteligentne rolety mogą być programowane w scenach, polegających na przykład na tym, że jednym przyciskiem pilota lub smartfona opuścimy rolety w całym domu.
- Integracja rolet z innymi systemami – instalacje inteligentne mogą być niemal dowolnie rozszerzane o kolejne elementy, które będą ze sobą współpracowały. W kontekście bezpieczeństwa jest to niezwykle przydatne rozwiązanie. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby za ochronę domu odpowiadały nie tylko rolety, ale również alarm, monitoring, kontaktrony czy oświetlenie.
W jaki sposób może to działać? Centralny system wykryje próbę naruszenia rolet i otwarcia okna, a następnie prześle sygnał do instalacji alarmowej i monitoringu. W tym samym czasie o całym zdarzeniu poinformowani zostaną domownicy (poprzez powiadomienie w aplikacji) oraz odpowiednie służby.
- Symulacja obecności – funkcja przydatna wówczas, gdy planujemy dłuższy wyjazd. System co pewien czas symuluje obecność domowników – w tym celu wykorzystać może on rolety (podnoszenie, opuszczanie), a także oświetlenie.
Czy warto zamontować inteligentne rolety?
Powyższe przykłady pokazują, że rolety zintegrowane w systemie Smart Home gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza, gdy zostaną połączone z innymi elementami i urządzeniami.
Nie są to jednak wszystkie ich zalety. Warto nadmienić, że rolety są sterowane bezprzewodowo, dzięki czemu ich położeniem możemy sterować zdalnie (zarówno pojedynczymi elementami, jak i całymi grupami rolet). Pozwala to na skuteczną kontrolę nasłonecznienia pomieszczeń.
Co więcej, inteligentne rolety bez problemu połączymy również z internetowym serwisem pogody, a także czujnikami deszczu, wiatru, temperatury, jasności bądź wstrząsów. Praca rolet będzie więc zależna od informacji pozyskiwanych przez te elementy.
Każdy system inteligentny jest dostosowywany do specyfiki domu bądź budynku o konkretnym przeznaczeniu. W ten sposób użytkownik końcowy otrzymuje rozwiązanie skrojone pod jego potrzeby i wymagania. Jak pokazują przykłady zawarte w tekście, zapewnia to mnóstwo korzyści.