Posiadacze małych działek przy domu zmagają się z wieloma problemami i dylematami dotyczącymi organizacji przestrzeni. Jak na małej działce zmieścić wszystko, czego potrzebujemy? Jak zorganizować przestrzeń, by była piękna i funkcjonalna? Czasem wydaje się to wręcz niemożliwe. Jednak nic bardziej mylnego. Małe działki przy domu mają swój niezaprzeczalny urok. A jeśli myślicie, że nie można zmieścić na nich zbiornika na gaz płynny propan, to jesteście w błędzie. W artykule podpowiadamy, jaki zbiornik na gaz wybrać, by sprawdził się na małej działce przy domu.
Gdzie posadowić zbiornik na gaz propan?
Decyzja o lokalizacji zbiornika na gaz propan jest dość poważną i istotną kwestią. Przede wszystkim należy pamiętać o wszelkich wymogach bezpieczeństwa. Ponadto właściciele działek biorą pod uwagę również względy estetyczne. Choć zbiornik na gaz nie zostaje posadowiony na działce raz na zawsze, to jednak wymaga wykonania poważnych prac monterskich, z którymi również wiążą się pewne koszty.
Posadowienie zbiornika na gaz płynny propan wymaga wykonania płyty fundamentowej bądź wykopu pod zbiornik, w zależności od tego czy decydujemy się na wariant naziemny, czy też podziemny. Dlatego też ewentualna relokacja zbiornika jest dość uciążliwym zadaniem, którego inwestorzy starają się wystrzegać. Z tego powodu tak ważny jest wybór odpowiedniej lokalizacji zbiornika z gazem na terenie działki.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się sięgnięcie po Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065 t.j.). Znajdziemy tam konkretne informacje o dopuszczalnej odległości zbiorników z gazem płynnym propan od budynków, granicy działki, studzienek kanalizacyjnych czy też linii wysokiego napięcia. Na tej podstawie znacznie łatwiej jest wyznaczyć najbardziej optymalne miejsce na zbiornik z gazem.
Jaki zbiornik na gaz płynny propan umieścić na małej działce?
Wybór najlepszej lokalizacji zbiornika z gazem płynnym propan jest zdecydowanie łatwiejszy na dużej działce. Jednak nie oznacza to wcale, że właściciele małych działek muszą zrezygnować z instalacji na gaz płynnym propan. Zarówno producenci zbiorników na gaz propan, jak i ustawodawca przygotowali odpowiednie rozwiązania również dla mniejszych posesji. Ważne jest jedynie, by wiedzieć, jaki zbiornik wybrać.
Minimalne odległości zbiorników z gazem od budynków czy granic działki zostały określone we wspomnianym już wcześniej rozporządzeniu. Zgodnie z jego zapisami, wymagane odległości rosną wraz ze wzrostem pojemności zbiornika. Zawierają się one w przedziałach: do 3m3, 3-5 m3, 5-7 m3, 7-10 m3, 10-40 m3, 40-65 m3 oraz 65-100 m3. Wielkość zbiornika z gazem jest jednym z elementów determinujących jego lokalizację na działce.
Dla domów jednorodzinnych, w celu pełnego zaspokojenia zapotrzebowania na gaz propan, polecane są zbiorniki na gaz płynny o pojemności 2700 l, czyli zbiorniki mieszczące się w przedziale do 3 m3. Powoduje to, że są one doskonałe również dla właścicieli niewielkich działek. Drugim czynnikiem decydującym o umiejscowieniu zbiornika na gaz płynny propan na terenie posesji jest to czy wybierzmy zbiornik naziemny, czy też podziemny zbiornik na gaz. Dlaczego wybór wariantu zbiornika ma wpływ na jego lokalizację?
Dopuszczalne minimalne odległości zbiorników z gazem płynnym propan od budynków, granic działki, studzienek kanalizacyjnych czy też linii wysokiego napięcia są różne dla naziemnych oraz zbiorników podziemnych. Dla małych posesji zdecydowanie polecane są podziemne zbiorniki magazynujące gaz propan. Wymagane bezpieczne odległości są niemal o połowę mniejsze dla zbiorników podziemnych niż w przypadku naziemnych zbiorników na propan.
Podsumowując, właściciele małych działek powinni zdecydować się na podziemny zbiornik na gaz płynny propan o pojemności nie przekraczającej 3 m3. Będzie to nie tylko wygodne, ale również praktyczne i estetyczne rozwiązanie.