Czyste powietrze w obiektach mieszkalnych to gwarancja zdrowia, dobrego samopoczucia oraz szybkiej regeneracji i odpowiedniego wypoczynku. Jeśli zależy Ci na tych elementach warto rozważyć montaż klimatyzacji, rekuperacji oraz pomp ciepła w domu. Jak zależy czystość powietrza w pomieszczeniach od tych systemów? Dowiedz się, jak działają!
Klimatyzacja – czyste powietrze i komfort termiczny
Klimatyzacja to system, który dedykowany jest utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu i to niezależnie od pory roku. Dzięki funkcji chłodzenia sprawdza się podczas upałów, natomiast funkcja ogrzewania powoduje, że można z urządzeń korzystać także w chłodniejsze pory roku. Jednocześnie klimatyzatory wyposażone są w wydajny system filtracji powietrza, który eliminuje z pomieszczenia wirusy, bakterie, grzyby, a także alergeny, w tym kurz i pyłki. Niektóre systemy klimatyzacji zapewniają jeszcze bardziej efektywne oczyszczanie powietrza skutecznie usuwając smog, formaldehydy czy nieprzyjemne zapachy.
Rekuperacja – czyste i świeże powietrze oraz oszczędności
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej zadaniem jest stałe dostarczanie do pomieszczenia świeżego powietrza z zewnątrz obiektu oraz odzyskiwanie energii z powietrza zużytego i przekazanie go do powietrza świeżego. Co więcej, także dysponuje systemem filtracji, dzięki któremu do środka pomieszczeń wtłaczane jest powietrze nie tylko zasobne w tlen, ale także czyste, wolne od zanieczyszczeń. Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest namacalna oszczędność energii. Dzięki jej odzyskowi oszczędza się koszty przeznaczone na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Co ważne – rekuperacja sprawdza się nie tylko zimą, ale także latem. Jak to działa? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oparta jest o rekuperatory – urządzenia, które pobierają ze zużytego powietrza energię i oddają ją do świeżego powietrza, które jest wtłaczane do pomieszczenia. W efekcie zimą pobierają „ciepło”, a latem „chłód”. Dlatego stosując rekuperację zawsze oszczędzasz na kosztach ogrzewania zimą i chłodzenia latem, ponieważ potrzebujesz mniej energii na uzyskanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Warto dodać, że rekuperacja działa niezależnie od ciśnienia atmosferycznego i zawsze pracuje z tą samą skutecznością.
Pompy ciepła – czyste powietrze wokół obiektu
Pompy ciepła są przeznaczone do ogrzewania obiektów i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Najbardziej popularne w tym zakresie są pompy ciepła typu woda-powietrze. To ekologiczne systemy, których zasada działania polega na pozyskaniu energii ze sprężania gazu i przekazywania pozyskanej w ten sposób energii wodzie ogrzewającej pomieszczenia w ramach centralnego ogrzewania. Zasada działania systemu sprawdza się nawet w niezwykle niskich temperaturach sięgających -25stopni Celsjusza (np. Pompy ciepła Estia Powerful marki Toshiba). Ogrzewanie oparte o pompy ciepła powietrze-woda ma 2 podstawowe zalety. Pierwszą z nich jest energooszczędność. Pompy są tanie w eksploatacji, ponieważ wykorzystują niewielką ilość energii elektrycznej. Drugą jest ekologia – nie wymagają do uzyskania energii surowców kopalnych (węgiel, gaz, olej) a wykorzystują energię odnawialną i w pełni dostępną. Dzięki temu wokół swojego domu nie zatruwasz powietrza, którym później oddychasz. Poza tym, rozwiązanie to jest niezwykle komfortowe i w zasadzie bezobsługowe. Sprowadza się do ustawienia wymaganej temperatury, a całą pozostałą pracę wykonuje system. Co ważne, pompy ciepła są nieodzownym elementem ekologicznego, ale i energooszczędnego (także pasywnego) domu. Mogą być instalowane w obiektach już istniejących i podłączone do działającego systemu co.
Połącz wszystkie trzy systemy dla najlepszego klimatu w domu
Zastosowanie każdego z tych systemów w obiekcie podnosi komfort użytkowania. Warto jednak rozważyć montaż wszystkich trzech rozwiązań – tj. klimatyzacji, rekuperacji i pomp ciepła dla optymalnego, komfortowego i co ważne ekonomicznego korzystania z energii cieplnej i chłodniczej. Zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania jest bardziej ekonomiczne niż klimatyzacji. Dodatkowo rekuperacja nie tylko pozwoli zaoszczędzić energię, którą trzeba wydać na ogrzewanie, ale także dostarczy do domu świeże i czyste powietrze.
Ale przecież nie tylko oszczędności i ekologia się liczą! Ważny jest także Twój komfort i doskonałe samopoczucie. Świeże powietrze o optymalnej zawartości tlenu, odpowiednia temperatura i wilgotność, brak patogenów, smogu i innych zanieczyszczeń to warunki, w których zapewnisz sobie optymalny wypoczynek, relaks, regenerację oraz zdrowie. A przecież to właśnie jest najważniejsze!