Rozpoznawanie i rozumienie swojego lęku
Zanim zaczniesz zmieniać swoje nawyki, musisz najpierw zrozumieć, co tak naprawdę cię martwi. Nie jest to zawsze oczywiste. Czasami nasze obawy są ukryte pod powierzchnią, a my nie jesteśmy świadomi ich prawdziwej natury. W takich przypadkach, analiza naszych myśli i emocji może pomóc w identyfikacji źródła naszego niepokoju. Według American Psychological Association, 40% naszych obaw nigdy nie staje się rzeczywistością, 30% dotyczy przeszłości, 12% dotyczy opinii innych, a tylko 8% dotyczy rzeczywistych, natychmiastowych problemów.
Po zidentyfikowaniu źródła twojego lęku, warto zawrzeć umowę z samym sobą, że poświęcisz nieco czasu na zrozumienie, dlaczego jest to dla ciebie tak niepokojące. To może obejmować rozmowę z doradcą albo prowadzenie dziennika, aby lepiej zrozumieć swoje myśli i uczucia.
Techniki relaksacyjne i medytacja
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zredukowanie poziomu stresu jest nauka technik relaksacji. Według badań opublikowanych w „Journal of Clinical Psychology”, regularna praktyka technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja lub joga, może znacznie zredukować poziom stresu i pomóc nam lepiej radzić sobie z niepokojem.
Medytacja to również potężne narzędzie do redukcji stresu. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda pokazały, że regularna praktyka medytacji może nie tylko zmniejszyć poziom stresu, ale także zapobiegać przewlekłemu stresowi, poprawiać zdolności poznawcze i poprawiać ogólny stan zdrowia.
Żyj chwilą obecną
Jednym z najważniejszych kroków w kierunku przestania martwić się i zaczęcia żyć jest nauczenie się żyć w teraźniejszości. Często przepełnieni jesteśmy obawami o przyszłość lub żałujemy za przeszłością, zapominając o teraźniejszości. Jak powiedział Mark Twain, „I’ve had a lot of worries in my life, most of which never happened”.
Nauka skupiania się na teraźniejszości może pomóc nam lepiej docenić małe radości życia i zmniejszyć nasze obawy. Techniki takie jak uważność (mindfulness) mogą pomóc nam lepiej skupić się na teraźniejszości i zredukować poziom stresu.
Dbaj o swoje zdrowie fizyczne
Zdrowie fizyczne i psychiczne są nierozerwalnie ze sobą związane. Badania pokazują, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu i poprawić nastrój. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, dorosłe osoby powinny dążyć do przynajmniej 150 minut umiarkowanej aktywności aerobowej lub 75 minut intensywnej aktywności aerobowej na tydzień, w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi dwa razy w tygodniu.
Odpowiednie odżywianie i dostateczny sen również desygnują na zdrowie psychiczne. Według National Sleep Foundation, dorośli powinni dążyć do uzyskania od siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę.
Poszukiwanie wsparcia
Nawet z najlepszymi technikami i strategiami, przestanie martwić się i zaczęcie żyć może być trudne do osiągnięcia samodzielnie. Wsparcie ze strony bliskich osób, terapeuty lub grupy wsparcia może być niezwykle cenne. Wiele badań potwierdza, że wsparcie społeczne może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i niepokojem.
Pamiętaj, że prośba o pomoc nie jest oznaką słabości, ale raczej dowodem siły i zdrowego podejścia do dbania o swoje zdrowie psychiczne. Jak powiedział Dalai Lama, „Man. Because he sacrifices his health in order to make money. Then he sacrifices money to recuperate his health. And then he is so anxious about the future that he does not enjoy the present; the result being that he does not live in the present or the future; he lives as if he is never going to die, and then dies having never really lived.”