Jednym z najtrudniejszych momentów w życiu jest chwila ostatniego pożegnania swojego dziecka. Wiąże się z tym poczucie ogromnego bólu, niesprawiedliwości i bezsilności. Niestety jednak, również i takie sytuacje się zdarzają. Warto wiedzieć, że rodzice mają możliwość pochowania także dziecka martwourodzonego. W przygotowaniu wszystkich formalności oraz organizacji pogrzebu pomoże profesjonalny zakład pogrzebowy.
Jak przebiega pogrzeb dziecka martwourodzonego?
Istotną informacją dla rodziców jest fakt, że mają możliwość zorganizowania pogrzebu dla swojego dziecka, bez względu na to, na jakim etapie ciąży zmarło . Można zdecydować się na pogrzeb tradycyjny bądź z kremacją. Profesjonalny zakład pogrzebowy jest przygotowany do organizacji takich uroczystości. Można więc wybrać odpowiednio małą trumnę lub urnę. Można nawet wykorzystać specjalnie przygotowaną urnę bez późniejszego procesu kremacji, jeśli tylko taka będzie wola rodziców zmarłego dziecka.
Uroczystość pogrzebowa przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak dzieje się to przy innych pochówkach. Jedyną różnicą jest to, że nie jest wtedy odprawiana msza święta – choć ksiądz może przewodniczyć i prowadzić całą ceremonię. W takich przypadkach msza odprawiana jest w intencji rodziców zmarłego dziecka.
Pogrzeb dziecka martwourodzonego – formalności
Choć rodzice mogą zorganizować i przeprowadzić pogrzeb dziecka martwourodzonego, to trzeba mieć świadomość, że wiąże się z tym także konieczność zgromadzenia wielu niezbędnych dokumentów. Jak w przypadku każdego pogrzebu, do przystąpienia do jego organizacji konieczne jest posiadanie karty zgonu. Rodzice muszą o nią, a także o pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka, zgłosić się do szpitala w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od momentu stwierdzenia zgonu. Te dokumenty są podstawą do tego, żeby wybrać się do urzędu stanu cywilnego. Tam, w ciągu trzech dni, otrzymają wniosek, w którym będzie trzeba wypisać między innymi wagę oraz płeć dziecka. Im wcześniejszy etap ciąży, kiedy dojdzie do śmierci dziecka, tym trudniejsze będzie to do ustalenia – może być więc konieczność wykonania w tym celu badań genetycznych. I warto wiedzieć, że taka możliwość również istnieje.
Na koniec całej procedury rodzice otrzymują skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu, w takich przypadkach nie są wystawiane akty zgonu. Mając już te wszystkie formalności za sobą, można przystąpić do organizacji samego pochówku.
Pogrzeb dziecka martwourodzonego – zasiłek, urlop macierzyński
Warto wiedzieć, że w przypadku dziecka martwourodzonego rodzice mają nie tylko pełne prawo do tego, by zorganizować mu pogrzeb, ale też mogą skorzystać z przysługujących im świadczeń, takich jak zasiłek macierzyński, urlop macierzyński, a także zasiłek pogrzebowy. Konieczne jest jednak posiadanie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka – taki dokument jest wydawany przez lekarza. W przypadku zasiłku pogrzebowego rodzice dziecka mają rok na to, by złożyć w tym celu wszystkie niezbędne wnioski.
Dobry zakład pogrzebowy – pomoc na każdym etapie organizacji pochówku
W przypadku pogrzebu dziecka martwourodzonego kluczowym elementem jest wybór profesjonalnego domu pogrzebowego. Jego pracownicy zdają sobie sprawę z tego, jak trudny jest to moment dla rodziców dziecka. Dokładają więc wszelkich starań, by pomóc im przez ten niełatwy czas przejść. Można więc liczyć między innymi na wsparcie przy gromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów.
W tej sytuacji pracownicy zakładu pogrzebowego nie mogą ich wypełnić za rodziców, muszą oni sami zgłaszać się do poszczególnych instytucji. Jednak w domu pogrzebowym dostaną dokładne informacje, gdzie udać się w pierwszej kolejności, jakie prawa im przysługują i co jest kolejnym krokiem. Z taką pomocą można przystąpić – mając już wszystkie formalności za sobą – do ostatniego pożegnania, czyli do organizacji pogrzebu, zgodnie z wolą rodziców zmarłego dziecka.