Suplementy diety dla kobiet, witaminy dla młodzieży, zdrowe suplementy dla sportowców… Z każdym kolejnym rokiem suplementacja staje się coraz bardziej popularna, w związku z czym na rynku pojawiają się nowe suplementy. Zastanawiasz się nad tym, co to jest suplement diety i czy suplementy działają? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, co to znaczy suplement diety. Podpowiadamy również, czy suplementy są zdrowe oraz jakie suplementy warto brać! Ponadto dowiesz się również, na czym polega różnica między lekiem a suplementem diety.
Suplementy diety – co to jest?
Zastanawiasz się nad tym, co to są suplementy diety? Poniżej wyjaśniamy co to suplement diety oraz, jaka jest ich definicja!
Suplement diety – co to?
Suplement diety to środek, którego stosowanie ma na celu uzupełnienie codziennej diety. Są one bowiem źródłem wielu witamin, minerałów oraz substancji, które podnoszą wydajność ludzkiego organizmu. Dostępne w różnych formach (tabletki, płyny, proszek), różnią się od siebie nie tylko składem, ale i sposobem użytkowania. Ponadto dostosowane są do różnych potrzeb swoich użytkowników – w zależności od wieku, płci, rodzaju aktywności fizycznej. Co więcej, ich produkcja jest regulowana prawnie. Dlatego tez wprowadzając na rynek nowe suplementy diety producent musi najpierw spełnić szereg warunków.
Suplementy diety – definicja
Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz w Ustawie o bezpieczeństwie żywności oraz żywienia czytamy, że “suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzanym do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie”. Zatem co znaczy suplement diety zgodnie z tą definicją? Wynika z niej, że produkt ten może zostać wprowadzony w postaci: kapsułek, tabletek, proszku lub ich pochodnych form. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogą one jednak dotyczyć produktów posiadających właściwości leczniczych.
Aby suplementacja była bezpieczna, nie należy przekraczać zalecanego dziennego spożycia i przyjmować większych dawek, niż polecane przez producenta. „Więcej” nie oznacza bowiem w tym przypadku „lepiej”. Witaminy i inne składniki można przedawkować i osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
Suplementy diety – co to jest? Kwestie prawne
Wiele na temat suplementów można dowiedzieć się z przepisów prawa farmaceutycznego oraz rozporządzeniach Ministra Zdrowia (np. z dn. 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety). To właśnie w nich zostały opisane warunki, jakie muszą spełnić producenci przed wprowadzeniem produktu na rynek.
Suplementy diety – prawo
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem na opakowaniu produktu muszą się pojawić określone informacje, np. o tym, że nie są one przeznaczone do użytku przez dzieci, sposobie ich przechowywania, stosowania, zalecanej dawce oraz składzie. Ponadto na opakowaniu musi się także pojawić nazwa “suplement diety”. Producent suplementu w pełni odpowiada za skutki i efekty ich stosowania. Ich sprzedaż podlega również obowiązkowi powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego.
Lek a suplement diety – różnice
Zgodnie z powyższą definicją, suplementu nie można uznać za lek. Według przepisów prawa suplementy diety a leki nie są bowiem tym samym. Czym zatem się różnią?
Suplement diety a lek
Podstawowe różnice pomiędzy suplementem a lekiem wynikają tego, że suplementy nie wykazują działania leczniczego. Są w nich zawarte jedynie substancje mające na celu uzupełnienie codziennej diety. Oznacza to więc, że nie mogą być one stosowane do zwalczania chorób. Co prawda mogą one wpływać korzystnie na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie, ale nie leczą.
Rodzaje suplementów
Na rynku istnieje wiele suplementów, które różnią się od siebie mi.n. formą, sposobem przyjmowania, składem itp.
Dostępne na rynku środki można podzielić ze względu na to, w jaki sposób one powstają. Pod tym względem wyróżnia się suplementy syntetyczne oraz naturalne. Pierwsze powstają w trakcie syntezy chemicznej, a drugie są produkowane na bazie roślin i minerałów. Ponadto ze względu na skład można je podzielić na:
- Suplementy diety witaminy – suplement diety witaminy powstaje na bazie substancji pochodzenia roślinnego, które połączono z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, błonnikiem itp.
- Suplementy diety minerałowe – powstają na bazie minerałów.
Na tym jednak jeszcze nie koniec. Suplementy diety dzieli się również ze względu na to, który z układów wspierają. Tutaj można wyróżnić m.in. suplementy na skórę, włosy i paznokcie, układ pokarmowy, poprawiające pamięć i koncentrację oraz wiele innych.
Czy suplementy diety działają?
Czy suplementy na stawy działają? Mimo iż nie są one lekiem, zdaniem wielu ekspertów mają one dobroczynny wpływ na organizm. Należy jednak pamiętać o tym, by stosować je z rozsądkiem. W trakcie suplementacji należy ściśle stosować się do instrukcji i dziennych dawek. Bezpieczna suplementacja polega m.in. na tym, by nie stosować ich w nadmiarze. Niektóre substancje nie mają jednak negatywnego wpływu na organizm tak jak np. kwas foliowy powyżej normy.
Suplementy diety a zdrowie
Co prawda, suplementy nie wykazują działania leczniczego, nie oznacza to, że nie mają one pozytywnego wpływu na zdrowie. Zdaniem wielu użytkowników poprawiają one samopoczucie i funkcjonowanie organizmu.
Suplementy diety – opinie lekarzy
Opinie wielu lekarzy oraz prowadzone nad suplementami badania kliniczne, potwierdzają, że istnieją suplementy, które działają. Najczęściej przemawiają za tym argumenty takie jak: poprawa kondycji, wyglądu skóry, włosów i paznokci, lepsza koncentracja, samopoczucie.
Suplementy – Warszawa
Ze względu na to, iż nie są one lekiem, suplementy diety można kupić bez recepty – w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością, odzywkami dla sportowców itp.