Do tego, by cieszyć się pełnym zdrowiem, niezbędne jest dbanie o prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną. Ważne jednak także, by zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o różnego rodzaju dolegliwościach.
Gdy tylko się pojawią, należy wykonać szereg badań, które pomogą ustalić przyczynę tych problemów. Czasem zwykłe badania profilaktyczne nie wystarczą, konieczne jest wykonanie między innymi Dopplera tętnic szyjnych i domózgowych. Warto wiedzieć, kiedy właśnie na tego typu badanie się zdecydować.
Doppler tętnic szyjnych i domózgowych – wskazania
Badanie Dopplera tętnic szyjnych i domózgowych nie należy do zestawu podstawowych badań profilaktycznych, takich jak badanie krwi i moczu. Jest jednak bardzo istotne w procesie diagnozowania wszelkiego rodzaju problemów z naczyniami krwionośnymi. Dlaczego tak ważne jest, by sprawdzać stan tętnic szyjnych i domózgowych? Tak naprawdę już sama ich nazwa pokazuje, jak istotną rolą pełnią w organizmie.
Dostarczają krew do mózgu, a wszelkie zatory, które się wytworzą, mogą ten przepływ bardzo mocno utrudniać, co w efekcie może skutkować nawet problemami neurologicznymi. Równie ważne jest, by zatory czy tętniaki w porę wykryć i nie dopuścić do ich samoistnego oderwania się, a w efekcie przedostania się właśnie do mózgu. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne i spowodować problemy zdrowotne u pacjenta. Dlatego też tak ważne jest to, by reagować na wszelkie zmiany i dolegliwości, które mogą sugerować problemy z tętnicami szyjnymi i domózgowymi.
Wskazaniem do udania się do gabinetu USG na badanie Dopplera będą zatem między innymi zawroty głowy, omdlenia, czasowe utraty przytomności. Niepokoić powinny też chwilowe utraty wzroku, kłopoty z widzeniem czy szumy w uszach. Nie wolno lekceważyć także nawracających i utrzymujących się bólów głowy. Wiele osób utożsamia te dolegliwości z migrenami, przemęczeniem, osłabieniem; w skrajnych przypadkach może być to jednak efekt kłopotów z tętnicami szyjnymi i domózgowymi. Ponadto wskazaniem do wykonania badania Dopplera w tym zakresie jest także przebyty niedawno uraz, udar, a nawet nadciśnienie tętnicze. Nie bez znaczenia jest także historia choroby pacjenta oraz jego uwarunkowania genetyczne.
Choroby naczyń krwionośnych mogą być dziedziczone z pokolenia na pokolenie. W grupie ryzyka są również pacjenci, którzy już wcześniej mieli wykryte różnego rodzaju zmiany miażdżycowe i podobne dolegliwości w tym zakresie. Z racji tego, że problemy te mogą nasilać się z wiekiem, zaleca się, by badanie Dopplera tętnic szyjnych i domózgowych wykonywali wszyscy pacjenci, którzy ukończyli sześćdziesiąty piąty rok życia.
Doppler tętnic szyjnych i domózgowych – przebieg badania
Choć sama nazwa badania, czyli Doppler tętnic szyjnych i domózgowych, może się wydawać dość skomplikowana, to tak naprawdę jest to dość prosta, a zarazem bezpieczna procedura. W przypadku badania właśnie tej części ciała nie wymaga się nawet uprzedniego przygotowania. Nie trzeba być więc na czczo, do gabinetu USG można się zgłosić o każdej porze dnia. Warto jednak pomyśleć wcześniej o wygodnej odzieży.
Do badania należy odsłonić szyję. Nie będą zatem w tym przypadku wskazane golfy czy ubrania mocno przylegające do szyi. Lekarz prowadzący na samym początku przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem – po to, by dowiedzieć się o wszystkich jego dotychczasowych dolegliwościach. Chce także sprawdzić, czy w rodzinie występowały takie schorzenia, jak miażdżyca, zakrzepica, zatorowość czy żylaki. Każda z tych informacji może być ważna do tego, by postawić właściwą diagnozę. Następnie lekarz przykłada głowicę aparatu do szyi pacjenta i dokładnie bada tętnice szyjne i domózgowe, a także ich przepływy. Badanie to pozwala na szybkie wykrycie wszelkiego rodzaju zatorów i pomoże ustalić zarówno ich dokładną lokalizację, jak i stadium zaawansowania. Następnie diagnosta przedstawia wynik badania oraz nakreśla, jakie powinny być dalsze kroki pacjenta – czy na przykład konieczna jest wizyta u kolejnego specjalisty lub czy potrzebne jest wykonanie bardziej szczegółowych badań.