Produkty użytkowe ze stali nierdzewnej są coraz częściej wybierane przez inwestorów, goszcząc nie tylko w zakładach produkcyjnych i budynkach użyteczności publicznej, ale i prywatnych domach i mieszkaniach. Schody ze stali nierdzewnej, balustrady balkonowe z nierdzewki i stalowe barierki do tarasu są nie tylko bardzo efektowne, ale i niezwykle wytrzymałe, co wpływa na popularność tego typu produktów stalowych. Jak dbać o stalowe balustrady do schodów i barierki ze stali nierdzewnej, żeby służyły nam przez długie lata?
Balustrady ze stali nierdzewnej – szlifowanie na początek
Jednym z najpopularniejszych zabiegów wspomagających utrzymanie stalowych balustrad i barierek w dobrym stanie jest szlifowanie stali nierdzewnej. Jako zabieg mechaniczny szlifowanie stali musi być jednak przeprowadzone w sposób prawidłowy, z zachowaniem zasad wykluczających naruszenie warstwy antykorozyjnej nierdzewki. Warstwa pasywna pokrywająca stalowe balustrady i barierki powoduje, że na ich powierzchni nie pojawia się rdza, co jest szczególnie istotne w przypadku balustrad zewnętrznych. Dzięki temu produkty ze stali nierdzewnej same w sobie nie wymagają już dodatkowej ochrony przed korozją. Aby jednak barierki ze stali nierdzewnej długo pozostawały w dobrym stanie, przed ich eksploatacją powinniśmy je poddać procesom ściernym. W tym celu dobrze jest zastosować specjalne ziarna ścierne lub bezpieczne narzędzia szlifujące, które nie będą naruszały warstwy pasywnej stali. W tym przypadku wykluczone jest używanie szczotek i polerek, które zostały wykonane ze stali niestopowej lub wcześniej były używane do czyszczenia żelaznych przedmiotów. Zaleca się, żeby do szlifowania stali nierdzewnej używać wyłącznie szczotek i gąbek wykonanych z włókien syntetycznych.
Szlifowanie stali nierdzewnej – rodzaje narzędzi i sposoby obróbki
Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi metodami szlifowania stali nierdzewnej są:
- obróbka ściernicami listkowymi
- obróbka ściernicami fibrowymi
- obróbka taśmami bezkońcowymi
- obróbka włókninami szlifierskimi.
Szlifowanie ściernicami listkowymi to najprostsza i jednocześnie najbardziej skuteczna metoda obróbki mechanicznej stali nierdzewnej. Podczas szlifowania balustrady z nierdzewki ściernicami listkowymi używane są elastyczne tarcze ścierające o różnym stopniu grubości ziarna i wielkości tarczy, które bez problemu możemy dopasować do specyfiki szlifowanej powierzchni. Dzięki temu, że tarcze ścierające są giętkie, możemy je bez trudu stosować do obróbki spawów i złączeń. W przypadku szlifowania stali nierdzewnej ściernicami fibrowymi metoda obróbki pozostaje taka sama – jedyną różnicą jest zastosowanie ściernic w postaci bardzo cienkich płatków papieru ściernego. Niestety ta metoda obróbki stali, choć dużo tańsza, jest też mniej skuteczna od obróbki ściernicami listkowymi.
Dużo skuteczniejszym sposobem na szlifowanie powierzchni ze stali nierdzewnej jest zastosowanie taśmy bezkońcowej. W tym przypadku konieczny jest jednak dostęp do stacjonarnych maszyn szlifujących, które umożliwią bezpieczne korzystanie z taśmy. Mechanizm napędzający wałki z rolkami ścierającymi napina taśmę, dzięki czemu ta bez problemu dostosowuje się do kształtu szlifowanego przedmiotu. Ten typ obróbki mechanicznej stali nierdzewnej, dzięki dużo szerszemu zastosowaniu, polecany jest m.in. do szlifowania balustrad i barierek stalowych, a także słupków ze stali nierdzewnej. Chętnie stosowaną metodą szlifierską jest obróbka włókninami, która polega na użyciu płatków z syntetycznego materiału, do których przytwierdzone są luźne cząsteczki ścierające. Jej zaletą jest wysoka skuteczność szlifująca i odporność tarczy ścierającej na płyny obróbkowe, które zazwyczaj wspomagają proces szlifowania stali nierdzewnej.
Polerowanie stali nierdzewnej
Polerowanie balustrad i barierek ze stali nierdzewnej jest kolejnym po szlifowaniu etapem obróbki stali nierdzewiejącej. W tym przypadku chodzi już jednak nie tyle o nadanie stalowemu przedmiotowi pożądanego kształtu i struktury, ile o nadanie powierzchni ze stali charakterystycznego połysku. Zazwyczaj w tym przypadku do polerowania nierdzewki używa się krążków polerskich do stosowania na sucho lub z użyciem specjalnej pasty polerskiej. Mniej inwazyjnym sposobem polerowania stalowej balustrady jest jednak polerowanie elektrochemiczne, które nie doprowadza do niekontrolowanego przypalenia stali. Podczas tego sposobu obróbki wykorzystywane są mieszanki kwasów siarkowego i fosforowego, które czyszczą i nabłyszczają stal nierdzewną. Dzięki temu stalowy przedmiot jest dużo mniej podatny na zanieczyszczenia i zacieki.
Źródło: Kobamet