Sterowanie roletami, żaluzjami i markizami z dowolnego miejsca w domu lub mieszkaniu to nie tylko ogromna wygoda, ale też oszczędność czasu i pieniędzy. System ten pozwala na dostosowanie nasłonecznienia pomieszczeń i na wiele więcej. Żeby jednak spełniał on stawiane przed nim wymagania, trzeba dostosować go pod względem specyfikacji technicznej.
Na rynku oferowane są bowiem różne rozwiązania – od prostej automatyki, aż do instalacji inteligentnych, które wyróżniają się najwyższym stopniem zaawansowania technologicznego. Analiza ich możliwości ułatwi wybór systemu, w przypadku którego stosunek jakości do ceny będzie odpowiedni.
Radiowy system sterowania roletami
Zwolennikom prostoty i tanich rozwiązań warto polecić technologię radiową, która pozwala na sterowanie pracą rolet przy użyciu nie tylko niewielkich pilotów i breloków, ale również bateryjnych nadajników podtynkowych. Podłączane są one do standardowych przycisków monostabilnych, dzięki czemu w znaczący sposób rozszerzają ich funkcjonalność. Co ważne, cały system składa się z zaledwie dwóch elementów:
- odbiorników – specjalnie dobrane sterowniki montowane w puszkach podtynkowych lub w rozdzielni. To one są odpowiedzialne za wszystkie dostępne funkcje, dlatego należy dobierać je do specyfiki systemu oraz potrzeb i wymagań użytkowników końcowych,
- nadajników – są to wspomniane elementy podtynkowe w formie przycisków oraz piloty i breloki – warto sprawdzić, z ilu przycisków się składają i jakie procesy mogą wyzwalać.
Inteligentne rolety często korzystają z pracy czujników deszczu oraz wiatru. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, czujniki je wykryją, a system automatycznie zamknie rolety okienne.
Instalacje tego typu mogą również zwiększyć bezpieczeństwo domowników poprzez opuszczanie rolet na noc lub wówczas, gdy nikogo nie ma w domu. Tym samym znacznie utrudnią zadanie ewentualnym włamywaczom.
Jaki sterownik do rolet wybrać?
Jeśli chcemy zostać przy omawianym systemie, musi być to sterownik radiowy. Jak można się domyślić, występuje on w kilku wersjach, zróżnicowanych pod względem parametrów działania. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
- Zasięg działania sterownika. Ważny szczególnie w dużych domach i mieszkaniach. Najbardziej rozbudowane sterowniki mogą działać z odległości nawet 100 metrów, choć trzeba przy tym pamiętać, że parametry podawane przez producentów dotyczą przestrzeni otwartych. Nieco inaczej wygląda to wówczas, gdy w grę wejdą czynniki zakłócające zasięg, czyli fizyczne przeszkody, linie energetyczne czy nadajniki korzystające z łączności radiowej.
- Kompatybilność. Sprawdzić należy przede wszystkim zgodność sterownika z typem silników zamontowanych w roletach.
- Liczba obsługiwanych nadajników. Parametr ten wskazuje na to, z ilu pilotów lub przycisków będziemy mogli korzystać podczas sterowania pracą rolet.
- Funkcja retransmisji sygnału. Spotykana w sterownikach nowoczesnych, które pozwalają znacznie zwiększyć zasięg zdalnego sterowania. Gdy takie sterowniki odbierają sygnał od nadajnika, automatycznie przesyłają go dalej, dzięki czemu może on od razu trafić do odbiorników znajdujących się w innych miejscach.
- Zabezpieczenia. Najczęściej stosowana jest specjalna ochrona termiczna, która zapobiega uszkodzeniu urządzenia w razie nadmiernego obciążenia.
Sterowanie roletami i żaluzjami – pozostałe rozwiązania
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, dostęp do przydatnych funkcji zapewniają również systemy inteligentne. Dzięki nim, miejsce pilota zajmuje smartfon, na którym zostaje zainstalowana specjalna aplikacja. Cały system opiera się na dwukierunkowej transmisji radiowej – umożliwia on wygodne sterowanie zarówno pojedynczymi elementami, jak i grupami rolet.
To jeszcze nie koniec. Dojść do tego mogą także komendy GSM oraz wiele innych opcji dodatkowych. Mając to na uwadze, system do rolet i żaluzji powinien być dobierany dopiero po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych rozwiązań. Tak aby finalna instalacja była w stanie spełnić wymagania i potrzeby domowników.
Źródło: F&F – automatyka przemysłowa