Dowiedz się jak szybko i skutecznie nauczyć się pływać?

Każdy z nas już od momentu rozwijania się w brzuchu mamy jest przyzwyczajony do warunków wodnych. Nic więc dziwnego w tym, że nasze ciało jest idealnie przystosowane do pływania już od chwili poczęcia. Samo przystosowanie to jedno, ale to my sami musimy poświęcić dużą ilość pracy i nauki, aby umieć pływać samodzielnie. A więc jak to zrobić aby szybko i skutecznie nauczyć się pływać od samych podstaw? A jak nauczyć pływać inną osobę? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co będzie najważniejsze aby zacząć samodzielnie pływać lub udzielić takiej lekcji innym. Dodatkowo poznasz klasyczny, jak i najbardziej popularny style pływacki, którym jest żabka. A więc…Zaczynajmy!

Jak samemu zacząć przygodę z pływaniem?

Pierwszą najważniejszą rzeczą jest oswojenie się z wodą. Chodzi o to, żebyś czuł się swobodnie i bezpiecznie w wodzie. Kiedy już osiągniesz taki stan, możesz zacząć naukę pływania od ćwiczeń na sucho czyli takich, które będziesz wykonywać poza wodą. Odpowiednie ułożenie dłoni, dostosowane poruszanie całymi rękoma i barkami podczas konkretnego stylu pływania. Nie zapomnijmy o stopach, które także pełnią ważną rolę w nauce pływania. Po opanowaniu tych prostych, a dokładnych ruchów ciałem poza wodą, możesz zacząć próbować ich już w basenie. Na start będzie Ci potrzebny sprzęt taki jak deska pływacka, która podtrzyma Cię na wodzie, tak abyś nie zaczął się topić. Właśnie dzięki jej pomocy będziesz mógł ze spokojem i precyzją wypróbować wszystkich styli pływackich, których nauczyłeś się na sucho, poza wodą. Kiedy uda Ci się odtworzyć wszystkie ruchy precyzyjnie i załapiesz o co chodzi, będziesz mógł zacząć próbować pływać bez deski.

Klasyczny styl pływacki czyli jak pływać żabką?

Pierwsza najważniejsza rzecz to symetria pływania. Oznacza to, że prawa i lewa strona ciała wykonuje te same ruchy. Pływanie żabką odbywa się na brzuchu. Ręce i nogi w pozycji wyjściowej powinny być maksymalnie wyprostowane. Następnie przy podkurczaniu nóg wykonuje się wymach boczny rękami. Podczas wykopu nóg ręce są natomiast prostowane do przodu. Wydaje Ci się to skomplikowane? Nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Wystarczy, że poświęcisz odpowiedni czas, a już nawet w przeciągu kilku godzin możesz nauczyć się pływać. Jest jeszcze bardzo ważny element, o którym wcześniej nie było mowy. Aby skutecznie odpychać dłońmi wodę, warto skorzystać z małej sugestii. Po pierwsze wszystkie palce powinny być maksymalnie przybliżone do siebie, tak aby ograniczały przepływ wody pomiędzy nimi. Kolejnym aspektem jest odpowiednie ułożenie kciuka. Kciuk tak samo jak pozostałe palce przytwierdź do palca wskazującego, delikatnie go uginając. Dzięki temu twoje dłonie staną się swego rodzaju „deską”, które idealnie będą spełniały funkcję odpychania wody.

Umiesz samodzielnie pływać? Podziel się widzą z innymi!

Wielu z nas zadaje sobie pytanie „jak nauczyć kogoś pływać?”. Wydaje nam się, że jest to trudne, ale skoro samemu byłeś w stanie się tej czynności nauczyć to dasz radę także nauczyć inną osobę. Wystarczy cierpliwość, skupienie i poświęcenie się danemu celowi. Tak samo jak w przypadku nauki samodzielnej, powinniśmy zacząć od nauki pływania na sucho. Po nauczeniu odpowiednich ruchów możemy z naszym uczniem wejść do wody. Mamy dodatkowy plus ponieważ możemy pokazać mu ruchy w wodzie i pomóc mu je wykonywać. Możemy także poprawić każdy jego błąd i dać wskazówki, co robi źle. Możemy zacząć od ćwiczeń z deską, a później pozbyć się jej, a samemu asekurować naszego podopiecznego.

Pamiętaj, że każda nauka wymaga czasu, systematyczności i skupienia. Nie poddawaj się nawet jeśli Ci nie wychodzi na samym początku. Jak byliśmy mali to nie potrafiliśmy chodzić i wydawało nam się to ciężkie. Dokładnie tak samo jest z pływaniem. Kiedy już opanujesz tą czynność, zrozumiesz jak piękny i fascynujący jest ten sport!

Źródło: Move Camp – szkoła pływania Warszawa

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Subscribe to My Newsletter

Subscribe to my weekly newsletter. I don’t send any spam email ever!