Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Każdy, kto dotychczas nie miał potrzeby skorzystać z gazów medycznych, traktuje obecność tego typu instalacji jako standardowy element wystroju wnętrza szpitala. I o ile używanie tych urządzeń w przypadku każdego pacjenta nie ma miejsca, o tyle brak instalacji gazów medycznych daje się odczuć. Zastosowaniu tlenu czy innych gazów technicznych i anestetycznych towarzyszą ściśle określone normy i zasady montażu systemu, warto zatem wiedzieć jak istotną rolę pełnią.

Rodzaje gazów medycznych i ich zastosowanie

Czym jest tlen medyczny trudno jest opisać w paru słowach, tym bardziej że oprócz najbardziej życiodajnego gazu używanego do resuscytacji, wentylacji płuc, wspomagania oddychania, a także korzystania w komorach hiperbarycznych, szpitale zaopatrzone są w kilka innych, równie istotnych.

Wiele spośród zabiegów (endoskopowych, laparoskopowych, artroskopowych) nie mogłoby się odbyć bez dwutlenku węgla medycznego, zaś wielokrotnie anestetyk w postaci podtlenku azotu zadziałał przeciwbólowo lub znieczulająco. Tysiące wcześniaków pierwszy oddech miało szansę wziąć dzięki tlenkowi azotu, a osoby cierpiące na schorzenia dróg oddechowych dzięki połączeniu helu medycznego z tlenem nieco lżej przechodziła trudne chwile.

Sprężone powietrze medyczne/lecznicze/stomatologiczne/techniczne jest zaś mieszaniną gazów, które naturalnie występują w naszym otoczeniu, a jego wykorzystanie w szpitalach polega na napędzaniu sprzętu medycznego i aerozoloterapii, gdzie pełni rolę nośnika anestetyków wziewnych. Tam też spotkać można instalację o nazwie odciąg gazów anestetycznych, które nie dopuszczają do wdychania gazów przez zespół medyczny.

I należy tu wspomnieć o próżni medycznej, której to definicja mówi o stanie wysokiego lub bardzo wysokiego rozrzedzenia gazu. Próżnię medyczną wykorzystuje się do odsysania śluzu i płynów infuzyjnych, jak również gra istotną rolę przy zabiegach i operacjach.

Instalacja gazów medycznych

O ile obecność gazów medycznych jest w szpitalu niezbędna, o tyle nie wszystkie spośród istniejących wykorzystywane są na co dzień – podczas zabiegów medycznych i w anestezjologii, ale i, w diagnostyce, profilaktyce, badaniach laboratoryjnych, jak również w celu przygotowywania i przechowywania płynów ustrojowych lub organów służących do transplantacji. Skupmy się jednak na tym, skąd się bierze tlen, próżnia w szpitalu czy jak wygląda instalacja podtlenku azotu.

System instalacji składa się ze źródeł zasilania, skąd gazy medyczne rozprowadzane są poprzez profesjonalnie opracowany system rurociągów do jednostek zasilających, których najważniejszą cechą jest ich zastosowanie w pomieszczeniach szpitalnych i laboratoryjnych.
Wymienia się trzy źródła: podstawowe, awaryjne i rezerwę, których użycie uzależnione jest od konkretnych sytuacji. Korzystanie z gazów medycznych określają przepisy, które wskazują m.in. na możliwość zasilenia instalacji za pomocą jednego tylko źródła i równomiernego korzystania z nich.

Budowa instalacji, która podaje i spręża gazy medyczne

Dla dobra zdrowia i życia pacjentów istotne są także materiały, z których wykonana została instalacja; w przypadku rur i łączników jest to miedź. Proszę jednak nie myśleć, że cala instalacja nabiera obskurnego charakteru i niespecjalnie zdobi sale szpitalne. Współczesne rozwiązania sprawiają, że panele nadłóżkowe, które kryją instalację, w tym punkty poboru gazów, komponują się z wyposażeniem wnętrza.
Co istotne, wszelkie instalacje odróżnia miejsce mocowania jednostki podstawowej, zakresem dopuszczalnych obciążeń rodzajem mocowania, usytuowaniem gniazd wtykowych, możliwością ustawienia aparatury o wszelkiego typu ciężarach i rozmiarach przy stanowisku pracy oraz manewrowością w obrębie stanowiska.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Subscribe to My Newsletter

Subscribe to my weekly newsletter. I don’t send any spam email ever!