Transport morski czy kolejowy – porównanie rozwiązań w transporcie międzykontynentalnym 

Pozyskiwanie towarów z najróżniejszych stron świata niesie ze sobą konieczność zaplanowania ich transportu. W tym celu najczęściej wybieranymi środkami staje się transport morski i kolejowy. Każde z proponowanych rozwiązań oferuje szereg korzyści. Czym zatem charakteryzują się obie możliwości i kiedy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie?

Pociągiem czy statkiem? 

W przypadku transportu morskiego wyróżnić można w zasadzie nieograniczoną przestrzeń ładunkową, która pozwala na przewóz dowolnego rodzaju ładunku – w tym drobnicowego i całokontenerowego. Dzięki jednolitym rozmiarom kontenera wykorzystywanie transportu morskiego oraz kolejowego pozwala na sprawny transfer produktów zarówno na arenie międzynarodowej, jak i międzykontynentalnej. Dzięki rozwiniętej sieci portów i terminali przeładunkowych obie proponowane formy przewozu stanowią atrakcyjne rozwiązania.

Transport morski, dzięki swojej specyfikacji jest narzędziem wykorzystywanym od lat, które przyczynia się do rozwoju ogólnoświatowej gospodarki. Alternatywę stanowi kolej, która sprawdza się na długich dystansach. Idealnym przykładem są ekspresowe pociągi z Chin, które pokonując Nowy Jedwabny Szlak regularnie dostarczają towary z Chin do Polski, a następnie do Europy. Do zalet transportu szynowego zalicza się także szybki termin dostawy, który w porównaniu do spedycji morskiej skraca się niemal trzykrotnie.

Każde z omawianych rozwiązań jest w pełni bezpieczne i pozwala na sprawny transfer produktów. Warto także podkreślić, że transport kolejowy stanowi niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska. W przypadku transportów międzykontynentalnych kolej to także niezwykle komfortowe rozwiązanie. Średni czas oczekiwania na towary z Azji wynosi od 10 dni do 24 z uwzględnieniem opcji door to door, która obejmuje dostawę do klienta pod wskazany wcześniej adres.

Kolej i statek w transporcie multimodalnym

Transport multimodalny to proces obejmujący kilka form przewozów, w którym przewóz pojazdami ciężarowymi stanowi jedynie dopełnienie usługi. W przypadku zleceń logistycznych opartych na transferze międzykontynentalnym, transport multimodalny staje się niezwykle komfortowym rozwiązaniem, które zapewnia kompleksowość usługi. Dzięki korzystaniu z usług doświadczonej firmy spedycyjnej klient może liczyć na odbiór towaru od klienta, jego dostarczenie do pociągu lub statku oraz ewentualny przeładunek z dostawą pod adres. W ten sposób klient zyskuje nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.

By móc jednak cieszyć się bezpieczną dostawą zakupionych towarów należy powierzyć jej transport firmie cieszącej się pozytywnymi opiniami, która doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że nad każdym procesem transportowym czuwa szereg osób, które zadbają o każdy aspekt usługi. Zarówno kolej, jak i spedycja morska wymagają  znajomości rynku usług transportowych, by móc zapewnić maksymalny komfort i kompleksowość usług. Kolejną zaletą korzystania z firm spedycyjnych jest także brak  konieczności sporządzania odpowiedniej dokumentacji transportowej, bowiem za jej przebieg i realizację odpowiada przewoźnik. 

Transport międzykontynentalny – sprawdzony i bezpieczny

Zarówno spedycja morska, jak i kolejowa posiadają swoje mocne strony. W przypadku transportu szynowego na plus można zaliczyć stosunkowo szybki termin realizacji usługi oraz jego cykliczność, która sprawia, że jest to bardziej dostępne rozwiązanie. Transport morski to z pewnością niski koszt usługi oraz możliwość transportu towarów z najbardziej odległych miejsc. Dzięki dopełnieniu usługi w postaci transportu ciężarowego można liczyć na sprawny transport i dostawę ładunku w dowolne miejsce w Europie. To jakie rozwiązanie wybrać zależy od indywidualnych preferencji klienta. Decydując się na realizację usługi warto także zasięgnąć opinii spedytora, który uwzględni wszelkie czynniki i stworzy usługę na miarę wszelkich potrzeb. 

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Subscribe to My Newsletter

Subscribe to my weekly newsletter. I don’t send any spam email ever!