Choć program PowerPoint to narzędzie, które służy przede wszystkim do przygotowywania prezentacji prostych, bez nadmiernych efektów specjalnych, jego również trzeba się nauczyć. Mowa tu jednak nie tylko o dostępnych funkcjach, ale też umiejętnym budowaniu każdej pracy.
Trudno w ogóle mówić o konstrukcji, jeśli mamy do czynienia ze zlepkiem slajdów, które nie zostały uporządkowane pod względem tematycznym. Takie rozwiązanie okaże się niewystarczające nawet w szkole, nie mówiąc już o pracy czy konferencji naukowej. Wszystko to sprawia, że prezentację warto podzielić na 3 sekcje, tak jak dobre wypracowanie. Będzie to więc wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jest to podstawowa konstrukcja, której należy się trzymać. Jeśli zaś chodzi o szczegóły i wypełnienie kolejnych sekcji, tym zajmujemy się poniżej.
Slajd tytułowy w prezentacji multimedialnej
Będzie to „okładka” naszej pracy. Musi więc znaleźć się na niej tytuł wykładu oraz imię i nazwisko prelegenta. Choć wiele osób nie przykłada do tego zbytniej wagi, slajd tytułowy w dużej mierze odpowiada za pierwsze wrażenie. Warto więc zrobić wszystko, aby było jak najlepsze. Nie należy więc bać się ciekawego layoutu oraz elementów graficznych. Trzeba jednak uważać, by z tym nie przesadzić. Prezentacja przeładowana różnego rodzaju dodatkami okaże się ciężka w odbiorze
Po slajdzie tytułowym powinien pojawić się spis treści, który wskaże, o czym dokładnie będzie traktować prezentacja. W przeciągu kolejnych minut pozwoli to odbiorcom zorientować się, w jakim dokładnie miejscu wystąpienia się znajdują.
Prezentacja PowerPoint – jak przygotować slajdy z treścią?
Po wstępie przechodzimy dalej, czyli do najważniejszej części prezentacji. O pozytywnym lub negatywnym odbiorze prezentacji decyduje szereg istotnych czynników, dlatego całość musi być tworzona zgodnie z konkretnym planem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, których zawsze warto się trzymać.
- Mniej tekstu = lepszy efekt. Przeładowanie slajdów treścią nie pomoże w jej przyswojeniu. Zamiast ścian tekstu, należy umieścić w nich wyłącznie hasła, które spełnią funkcję drogowskazów podczas prezentacji. W niektórych pracach można w ogóle zrezygnować z tekstu i skupić się na obrazkach.
- Przyjemny, spójny layout. Gra kontrastów to nie jest dobry wybór. To samo tyczy się przeładowania różnymi odcieniami i mieszanką kolorystyczną. Najlepiej wybrać jeden, główny odcień i uzupełnić go jednym bądź dwoma pomniejszymi.
- Zdjęcia, filmy, wykresy. Prezentacja w PowerPoincie może być bardzo przyjemna w odbiorze. Co prawda program nie zapewnia dostępu do szczególnie rozbudowanych funkcji, jednak te obecne okażą się w zupełności wystarczające. Infografiki i słupki z danymi sprawią, że całość stanie się czytelniejsza, a przekazane informacje na dłużej pozostaną w pamięci.
- Jednolita, czytelna czcionka. Nie może być ani za mała ani za duża. Co ważne, tekst warto dobrze wyeksponować, by nie zlewał się z tłem.
- Dzielenie slajdów na sekcje. Odpowiednio pogrupowane informacje lepiej trafią do słuchaczy niż ciągłe skakanie po tematach. Gdy już jedna kwestia zostanie omówiona, nie trzeba będzie do niej wracać za kilka-kilkanaście slajdów. Co równie ważne, jeden slajd powinien poruszać jeden temat.
Co powinno znaleźć się na slajdzie końcowym?
Prezentacji nie należy nagle ucinać. Trzeba dać odbiorcom czas na przyswojenie ostatnich informacji, ochłonięcie po wykładzie, a także zadanie ewentualnych pytań. Na ostatnim slajdzie warto umieścić dane kontaktowe oraz bibliografię, która również może przydać się słuchaczom.
Uporządkowana, dobrze wykonana prezentacja w PowerPoincie pozwoli przekazać wiedzę w taki sposób, aby ta trafiła do świadomości odbiorców. Pomocne w przygotowaniu odpowiedniej pracy okażą się usługi świadczone przez firmy wyspecjalizowane w tworzeniu profesjonalnych prezentacji. Zarówno z użyciem programu PowerPoint, jak i innych narzędzi, takich jak chociażby Prezi czy platforma Adobe.